Payday Loans
 

Skaityk lengvai!

  • Padidinti šrifto dydį
  • Numatytasis šrifto dydis
  • Sumažinti šrifto dydį
Pradžia -> Lietuvos neįgaliųjų forumo naujienos -> Darbo kodekso naujovės (II)

Darbo kodekso naujovės (II)

El. paštas Spausdinti PDF

Nuo  2017 metų liepos 1 dienos Lietuvoje įsigalioja Darbo kodekso naujovės.

Kartais atleidžiant darbuotoją iš darbo jam priklauso ir turi būti išmokama išeitinė kompensacija.

Kai darbuotojas pats išeina iš darbo dėl svarbių priežasčių, pavyzdžiui dėl negalios, senatvės pensijos amžiaus, ilgalaikės prastovos, jam išmokama išeitinė kompensacija.

Jei darbuotojas įmonėje dirba mažiau nei vienerius metus – jam išmokama vieno vidutinio darbo užmokesčio dydžio kompensacija.

Jei darbuotojas įmonėje dirba daugiau nei vienerius metus – jam išmokama dviejų vidutinių darbo užmokesčių dydžio kompensacija.

Jei darbdavys atleidžia darbuotoją, kai nėra darbuotojo kaltės, darbuotojui išmokama dviejų vidutinių darbo užmokesčių dydžio kompensacija.  Bet jei darbuotojas dirbo mažiau nei vienerius metus – jam priklauso tik pusės vidutinio mėnesinio atlygio kompensacija.

Jei nėra darbuotojo kaltės, bet darbdaviui tenka jį skubiai atleisti – darbdavys turi įspėti darbuotoją prieš tris dienas ir išmokėti jam šešių vidutinių darbo užmokesčių dydžio kompensaciją.

 

Jei darbdavys nori atleisti darbuotoją, kuris pažeidė darbo drausmę, už pirmąjį pažeidimą darbuotoją reikia įspėti, o jei darbuotojas pakartoją tokį pat nusižengimą – jį galima atleisti.

 

Gera Darbo kodekso naujovė yra ta, kad darbdavys turi padėti darbuotojui derinti šeimos gyvenimą ir atsižvelgti į kitus darbuotojo poreikius.

Jei darbuotojas turi vaikų ir turi skirti jiems dėmesio, darbdavys bent vieną dieną per savaitę turi leisti darbuotojui dirbti nuotoliniu būdu – iš namų.

Jei darbuotojas turi negalią dėl kurios jam sunku atvykti į darbą, darbdavys taip pat turėtų sudaryti sąlygas darbuotojui su negalia dirbti nuotoliniu būdu – iš namų.

Jei darbuotojas turi negalią, jis gali prašyti darbdavio, kad jam leistų dirbti ne visą darbo laiką – mažiau valandų per dieną ar mažiau dienų per savaitę.

Jei darbuotojas nori dirbti mažiau arba nori dirbti iš namų, savo prašymą raštu turi pateikti darbdaviui. Darbdavys turi apsvarstyti prašymą per penkias dienas ir pateikti atsakymą. Darbdavys taip pat turi pareigą pateikti darbuotojui informaciją apie jo darbo funkcijas.

 

Kita darbo kodekso naujovė ta, kad darbuotojams, kurie pageidauja užsidirbti papildomai, leidžiama dirbti daugiau viršvalandžių. Jei anksčiau buvo leidžiama per savaitę dirbti ne daugiau nei 48 valandas, tai dabar galima dirbti 60 valandų per savaitę.

 

Dar viena naujovė ta, kad darbuotojo atsakomybė už žalą ribojama trijų vidutinių darbo užmokesčių dydžio kompensacija.